Zpět / Magazín

Žlutý anděl na cyklostezce

28. 7. 2014

Cyklistická sezona je v plném proudu a tak jsem se i já, shodou několika událostí a v doprovodu redakční kolegyně Martiny, ocitnul na cyklostezce. Na zapůjčeném, téměř archivním kousku značky Gazelle, jsem se proháněl z Otrokovic do Napajedel, užíval si horké slunce a klidnou přírodu podél Baťova kanálu. Potkávali jsme spoustu dalších výletníků a mezi nimi i jednoho, řekněme lehce výstředního. Žlutý dres, na zádech křídla, za sebou vozík a vytrubuje si na nás už z dálky. Je to Viktor, jeden ze Žlutých andělů.

Kolo mi trochu povrzává a tak se domluvíme na setkání v nedaleké restauraci. Během svačiny mi Viky stroj promaže, a protože mám několik otázek kolem této aktivity, vyptám si kontakt na pana Petra Kohoutka, šéfa prodejny EURO BIKE, jednoho ze zakladatelů služby Žlutý anděl, který mou zvědavost ukojil následovně:

Co vás vedlo k vytvoření takové služby?
Zkušenost, že kolem Baťova kanálu v sezóně jezdí tisíce cyklistů, kteří mají čas od času problém s kolem, přičemž cykloservisy většinou přes víkend nefungují. Zkoušeli jsme tedy zavést servisní „samoobsluhu“, tedy panel s nářadím. Ty však mohou být naistalovány pouze na místech, kde jsou přes noc „pod zámkem“. Demontáž a montáž takového stojanu je pro většinu provozovatelů restaurací podél Baťova kanálu neřešitelný problém a zkušenost s instalací stojanu u vlastního obchodu v Otrokovicích ukázala, že volně přístupné nářadí má životnost pouze 1 noc, pak bylo ukradeno. Máme tedy takto instalované 2 stojany, jeden v Centru u Přístavu v Napajedlích a jeden v Kotojedech. Stojany se osvědčily, nejsou však po ruce tehdy, kdy cyklista potřebuje, nelze s jejich pomocí opravit závažnější poruchy a také cyklisté mnohdy neví, jak na to.
Takže nás napadlo, že nejlepší způsob, jak zajistit technickou pomoc cyklistům, je vytvořit mobilní servis podél Baťova kanálu (i Moravy) a nejlépe na kole, ať je to stylové. Formu a způsob jsme ladili společně s panem Vycudulíkem, majitelem Centra u Přístavu, kterého ta myšlenka nadchla. Přišel s názvem „Žlutý anděl“ a nechal vyrobit dresy Anděla a také se se svými spolupracovníky na zajištění této služby aktivně podílí. Důležité je to, že Centrum u Přístavu je logistickým centrem celého projektu, neboť telefonní kontakty na službu anděla jsou směřovány na toto Cetrum, odkud je pak kontaktován anděl na trati. Centrum má také přehled, kde se Anděl nachází, neboť ten se mu čas od času hlásí.

Od kdy a jak funguje, co všechno obnáší?
Služba funguje zatím od začátku prázdnin a bude provozována každý víkend do konce prázdnin, tedy do posledního prázdninového víkendu. Určený pracovník má za úkol na kole s vozíkem, na němž je profesionální nářadí od formy TOPEAK a také potřebné náhradní díly, „pendlovat“ podél Baťova kanálu v pravidelných intervalech. Svoji přítomnost přitom také nahlásí v Centru u Přístavu v Napajedlích, kde na něj mají telefonický kontakt. Informuje také o své přítomnosti a kontaktu na centrálu v jednotlivých občerstvovacích zařízeních podél trati. V případě, že narazí na cyklistu s problémem, poskytne mu pomoc a to tak, že práce je zdarma a účtuje pouze použitý materiál. Pokud dostane avízo o problému z centrály, spojí se s postiženým a dohodne si s ním další postup (místo, kde se potkají, kde se postižený nacházím apod.). Cílem je zajistit zprovoznění kola, ne generální oprava na cestě. Žlutý anděl je také vybaven lékárničkou pro poskytnutí první pomoci.

Kde všude je možné anděla potkat?
Trasa anděla je od Otrokovic až po Staré město, ovšem převáženě se pohybuje mezi Napajedly a Babicemi

Plánujete do budoucna nějaké vylepšení, nebo rozšíření oblasti výskytu?
Po letošní sezóně službu vyhodnotíme a zvážíme další možnosti zlepšení (aplikace do mobilních telefonů, větší propagace, více andělů…). Oblast výskytu by měla zahrnout v budoucnu i cyklostezku až po Kroměříž a Zlín, ale to bude chtít vyřešit větší počet andělů a také způsob financování služby.

zluty_andel_viktor1

Viktorovi děkuji za servis, panu Kohoutkovi za informace a celému projektu Žlutý anděl přeji úspěšnou kariéru se spoustou spokojených cyklistů s namazaným řetězem, seřízenou přehazovačkou nebo zalepenou duší.

Autor: Pavel Štefka

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Žlutý anděl na cyklostezce

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru