Zpět / Magazín

Noční prohlídka hradu Malenovice

23. 7. 2014

Nová zoologická expozice „Zvířata na Zemi a člověk“, šermířské souboje, orientální tance, žongléři s ohněm a četná hradní strašidla. To a mnohem více sliboval sobotní program hradu Malenovice, na který zvalo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

DSC_0393
Do podhradí přijíždíme o hodinu dříve před oficiálním začátkem akce. Díky plánovaným silničním opravám a uzavírkám hledáme místo na parkování necelých deset minut. Podařilo se. Ještě foťák a můžeme vyrazit. Teploměr ukazuje stále krásných 28 °C a my se blížíme k nádvoří. Kupujeme lístek a vyčkáváme. Máme stále dostatek času, proto usedáme na lavičku s výhledem na město. Rozhlížíme se a před námi vidíme mladou rodinu vychutnávající západ slunce a čekající na osmou hodinu. Ze vzájemné konverzace se od tatínka dozvídáme, že o noční prohlídce se dozvěděl z plakátu v dopravním prostředku. V tu chvíli jej doplňuje manželka:„Nám chodí do práce brožura o kulturních akcích.“ Sotva dokončí větu a na chodníku se chystají čtyři ženy k prvnímu vystoupení. Podívám se na hodinky. Je 20:00.

DSC_0347
Netrpělivě čekáme se skupinkou asi 30 lidí před velkými železnými vraty na prohlídku. Mezitím nám nepříjemné čekání obohacuje zdejší kastelán, který vypráví stručnou historii hradu. Konečně. Je řada na nás a můžeme vkročit dovnitř. Přicházíme k nádvoří, kde nás vítají rytíři a představují nám své ovládání meče v osobních soubojích. Míjíme studnu s čarodějnicí a po schodech přicházíme k orientální tanečnici. Naše oči pozorují její vlnící se bříško. Tanec je u konce a polehávající sultán nám ukazuje cestu k expozici Řemesla starých Malenovic v místnosti u medvěda. Pokračujeme po schodišti do I. patra. Na stěnách visí lovecké trofeje z let 1900 – 1914, převážně zvířena afrických savan (antilopy, impaly, pakůň, sup). Procházíme chodbu v I. patře. Zaujme nás hákovnice („velká puška“), která se používala k obraně pevnosti spolu s plátovou zbrojí („brnění“). Z období tureckých válek zde zůstaly pozůstatky štítů, kuší a halapartny. Dobovost dokresluje renesanční nábytek (židle a truhly).

 

Procházíme přes malovaný sál po schodišti do II. patra k věži. V první části věže jsou střelecké terče a perkusní pušky – terčovnice. Po točitých kovových schodech stoupáme ke druhé části, kde jako první spatřujeme nohy oběšence poukazující na hodinový stroj a zvony. Náš výstup a prohlídku ukončujeme hlasitým zazvoněním a pohledem z okna na ohnivou show venku…

 

DSC_0474
Atmosféra byla dokonalá. Bohužel nás zklamalo občerstvení, ale příjemný zážitek jsme si nenechali vzít. Rádi byste se také zúčastnili, ale nevyšel vám čas? Nezoufejte, další noční prohlídka bude 17. srpna od 20 do 22 hodin. Určitě přijďte.

 

 

 

Autor: Tomáš Křemének

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Noční prohlídka hradu Malenovice

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru