Zpět / Magazín

Neseďte doma – Janův Hrad

27. 3. 2014

Ať už jste přátelé pohybu a turistiky, nebo jen nevíte, jak naložit s časem, máme pro vás tip. Neseďte doma a vyrazte do přírody. Uděláte něco pozitivního pro své tělo i ducha a odpoutáte se od všedních hektických povinností. Nadýcháte se čerstvého vzduchu a osvěžíte mysl a zároveň načerpáte síly do dalších dní obohaceni o příjemné zážitky z výletu po okolí Zlína. 

Stejně tak jsme vyrazili za dobrodružstvím s naší redakcí ZlínPlus, abychom vám ukázali blízká místa, kam stojí za to se podívat. Prvním cílem byly Vizovické vrchy, přesněji Janova hora.

Kudy tudy

Výchozím orientačním bodem pro nás budou Vizovice ležící od Zlína 14 km směrem na Vsetín (do Vsetína, chcete-li). Jako dopravní prostředek můžete zvolit autobus, vlak, nebo vlastní automobil. Cesta vám tak bude trvat přibližně 20-40 minut. Z náměstí pak vyrazte nejprve na Zlínskou ulici a pokračujte vlevo do kopce na ulici 3. května, dál už se nechte vést červenou turistickou značkou na Spletený vrch.

Po pár stech metrech za sebou necháte poslední bytové domy a před vámi se rozvine plocha zeleně protnutá ne příliš kvalitní částečně asfaltovou cestou, kterou se dostanete skoro k cíli. Mírné stoupání si můžete téměř kdykoliv zpříjemnit odpočinkem a po otočení čelem vzad doplnit krásným výhledem na Vizovice. Čím výše se dostanete, a bude-li vás doprovázet jasné slunné počasí, tím více budete mít možnost svým pohledem zaznamenat i okolní obce, jako jsou Zádveřice, Lípa, Slušovice.

cesta_2vyhled_b

Téměř na vrcholu vás stylový rozcestník ujistí, že jste již kousek od cíle. O pár metrů dále dorazíte k rozcestí, kde se vydáte mírně vpravo a v malém lesíku, podle směrovky, vlevo k hradu. Krátká lesní cesta, zastřená osvěžujícím stínem, budiž bránou do historické části Janovy hory ve výšce 496,5 m n. m.

rozcestnikrozcesti

A to je cíl naší dnešní výpravy. Když sem dorazíte, zjistíte, že jste se neocitli „pouze“ na kopci se zříceninou. Dozvíte se totiž, že se toho tady děje mnohem více.

cesta k hraduhrad

V loňském roce přišel Jiří Gerych s návrhem pozůstatky Janova hradu a jeho okolí revitalizovat a vytvořit zde areál volnočasových aktivit. Tento podnět byl počátkem vzniku neziskové organizace Občanské sdružení Janův hrad Vizovice v čele s předsedou Josefem Huskem. Sdružení aktuálně čítá 8 členů, ke kterým se postupně přidávají další dobrovolníci. Ti ve svém volném čase a s přispěním i svých prostředků provádí veškeré úpravy a úklid okolního terénu. Zajišťují pozůstatky hradu proti dalšímu chátrání a postupně areál Janova hradu zvelebují a upravují tak, aby sem mohli docházet turisté a rodiny s dětmi nejen z Vizovic za odpočinkem, hrami a relaxací na čerstvém vzduchu. V současné době se brigád zúčastňuje celkem 19 dobrovolníků z Vizovic a okolních obcí.

Josef Husekvizualizace_3vizualizace_2

Veškeré již provedené i do budoucna plánované kroky celého projektu, včetně kalendáře dobrovolných brigád, jsou přehledně a podrobně popsány na webových stránkách sdružení www.januvhradvizovice.cz . Zde se také dočtete zajímavé informace z historie Prokopovského dvora, o kterém je řeč. Ať už jste z Vizovic nebo odjinud, rádi chodíte na výlety a chtěli byste podpořit dobrou věc, obujte pevnou obuv, do batohu naberte dobrou náladu a směle vyrazte za dobrodružstvím na Janovu horu. Odměnou vám bude hřejivý pocit z podpoření dobrého úmyslu vytvořit příjemné místo pro odpočinek. Pro lepší organizaci průběhu brigád a zajištění potřebného nářadí, doporučujeme se předem nahlásit panu Huskovi e-mailem (případně telefonicky).

ico_www_2   kontakty Sdružení Janův hrad Vizovice   ico_facebook   facebook

Rádi byste přiložili ruku k dílu, ale čas vám to nedovolí? Pak můžete zaslat libovolný finanční příspěvek na účet organizace.

Číslo účtu: 2700489045/2010  Fio banka, a.s.

hrad_4hrad_3Hrad_2hrad_1

Znáte Janův hrad, už jste zde byli, chystáte se sem? Máte historku z výletu, o kterou se s námi chcete podělit? Znáte podobné místo v okolí Zlína? Pak budeme rádi, když nám napíšete do komentářů své zážitky a tipy na výlety.

Přejeme hezké počasí a příjemné cestování

Autor: Pavel Štefka

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Neseďte doma – Janův Hrad

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru