Zpět / Magazín

Neseďte doma: Malý zlínský okruh

11. 4. 2014

Sedíte doma, venku je zima a  prší, sluníčko je na dovolené v Karibiku? Tak nikam nechoďte a čtěte ZlínPlus.

Sedíte doma, v Karibiku mají zataženo a táhne vás to ven? Tak neseďte doma a běžte se projít nebo proběhnout. A pokud netoužíte zrovna po turistické výpravě v délce maratonu, ale jen po něčem lehčím a nenáročném, mám pro vás tip na procházku téměř v centru Zlína.

Kudy tudy

Na začátek vám ještě prominu dopravit se MHD na zastávku Burešov, ale pak už pěkně pěšky. Start a zároveň cíl dnešní trasy je odtud přibližně 200m, přes most a mírně vlevo do kopce k prvnímu rozcestníku.

mapa_zlinsky_okruh

Vy z vás, kteří jste již tady zadýchaní, pociťujete bolesti kloubů a kyselina mléčná ve svalech vás pálí jako chilli v oku, se rozlučte se zbytkem skupiny a rovnou si běžte zamluvit pokoj v domově důchodců, který vidíte před sebou.

IMG_9895

Ostatní členové (ještě zamávejte na rozloučenou) pokračujte vpravo a dál následujte modrou značku, která vás postupně vyvede kolem zahrádkářské kolonie a několika obydlí až na klidné lesní pěšinky. Většina terénu Zlínského okruhu je dobře prošlápnutá a nečekají vás složité výstupy s cepíny, ani kotrmelcování střemhlav. Občasné a krátké, náročnější úseky snadno zvládnete a za doprovodu ptačího orchestru se brzy ocitnete na rozcestí na Šťákových pasekách. Teď jste se možná trochu zadýchali, dejte si pauzu. K odpočinku se přímo nabízí lavička s duchovní kulisou. Máte za sebou první třetinu a největší stoupání.

IMG_9906IMG_9915IMG_9924IMG_9933IMG_9947IMG_9960b

 Odpočatí? Utáhnout pohorky a jde se.

V dalších třetině trasy na vás čekají lesní pěšinky s malými skopičinkami pro zpestření v podobě „vodních příkopů“ a „mostů“. Končí les, začíná civilizace. Vlevo hleď, golf! Při sestupu areálem Lázní Kostelec potkáte další modrou značku, která vás bude lákat na golfové hřiště, zároveň vás bude odrazovat zákazová cedule. (S naší redakční turistickou skupinou jsme šli přímo přes hřiště; dá se to i obejít spodem) Ať už se rozjímáním nad cedulovým rébusem dopracujete k jakémukoliv rozhodnutí, držte s modré. V tomto případě všechny modré vedou Pod Burešov.

IMG_9978IMG_9986IMG_9991IMG_9997IMG_9998IMG_9999

V závěrečné části opět půjdete lesními stezkami doplněnými několika architektonickými zajímavostmi. Jednou z nich je ohniště s posezením. Leží jen pár kroků mimo trasu. Kdo má špekáčky, opečte si. Ale nezapomeňte pořádně uhasit oheň, ať se máme kam vracet. U studánky se stříškou jsou k zapůjčení i různé nádoby, pravděpodobně určené k pití. Zdravotní rizika podstupujte dle vlastního uvážení. O pár metrů dále vaši pozornost patrně upoutá náznak primitivního osídlení. Možná je to jen pozůstatek návštěvníků, kteří zde odpočívali tak intenzivně, že místo nakonec opustili tak nějak ledabyle.

IMG_0028IMG_0041IMG_0062IMG_0076IMG_0088IMG_0093

Pestrobarevná hromádka u cesty vám dá na vědomí, že jste opět skoro ve městě a tím se dostáváme na konec našeho dnešního výletu. Zajděte do domova pozdravit původní členy výpravy a podělte se s nimi o zážitky. Stejně tak můžete své postřehy psát do komentářů.

IMG_0417

Autor: Pavel Štefka

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Neseďte doma: Malý zlínský okruh

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru