Zpět / Magazín

Historie fotografie: Slavní kolem polaroidu (Helmut Newton a další ..)

21. 8. 2014

Kdo se nepohybuje v oblasti fotografie, zřejmě o něm nikdy neslyšel, ale Helmut Newton je na tomto poli skutečnou legendou.

Německý fotograf a berlínský rodák se stal celosvětově proslulým díky svým snímkům pořízeným fotoaparátem polaroid, který dlouhá desetiletí platil za unikát. To díky tomu, že fotografie z tohoto instantního fotoaparátu „vyleze“ takřka ihned po stisknutí spouště, takže odpadá zdlouhavé čekání na vyvolání v černé komoře.

Helmut Newton

Helmut Newton

Vraťme se však k Helmutovi Newtonovi. Ten platí za skutečného světoběžníka a svou kariéru budoval doslova na pěti kontinentech, proslavil se především poměrně dráždivými erotickými snímky, které v padesátých a šedesátých letech tvořil pro časopis Vogue, fotil však také pro francouzský ženský časopis Elle.

Za svůj celoživotní přínos fotografii byl oceněn mnoha prestižními cenami. S polaroidem v ruce bylo svého času možno spatřit mnoho dalších proslulých umělců, a to nejen fotografů. Jedním z nich je například malíř a grafik Andy Warhol, který na polaroid pořizoval vlastní autoportrét a také snímky svých přátel a rodinných příslušníků. Slyšeli jste někdy o Robertu Mapplethorpovi?

Andy Warhol

Andy Warhol

Tento americký portrétní fotograf, známý také díky svým černobílým fotografiím květin a mužských aktů, také velmi rád používal instantní fotoaparát. Britský umělec David Hockney považovaný za jednoho z nejvlivnějších 20. století pak v osmdesátých letech přišel s unikátním přístupem k polaroidovým fotografiím, když je skládal v rozsáhlé působivé koláže.

David Hockney: Robert De Niro

David Hockney: Robert De Niro

No a jedním z nejznámějších uživatelů polaroidu byl maďarský fotograf, průkopník fotoeseje a inovátor, který experimentoval s barevnými fotografiemi a stal se dokonce natolik úspěšným, že mu firma Polaroid Corporation věnovala model fotoaparátu SX-70.

Polaroid SX-70

Polaroid SX-70

Autor: Miroslav Žák

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Historie fotografie: Slavní kolem polaroidu (Helmut Newton a další ..)

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru