Zpět / Magazín

Historie fotografie: Polaroid

5. 8. 2014

Málokdo z nás s ním sice má osobní zkušenosti, ale většina ho zná jako fotografickou legendu. Na instantní fotoaparát známý jako polaroid, od jehož vynálezu letos uplynulo čtyřiašedesát let, stále mnozí nadšenci nedají dopustit.

A třebaže dnes tenhle fotografický pradědeček patří spíše mezi raritu, desítky let, kdy se těšil neobyčejné oblibě, z historie již nikdo nevymaže. Legendární přístroj spatřil světlo světa deset let po založení stejnojmenné firmy, v roce 1947. Své místo na trhu si Polaroid držel celých šedesát let, až do roku 2008, kdy byla veškerá produkce americké firmy pozastavena kvůli stále neúnosnější konkurenci digitální fotografie.

Polaroid-Land-Camera
Ale v letech, kdy polaroidové snímky vznikly, představovaly přelom na poli fotografování. Doposud bylo po pořízení snímku nutno čekat na jeho vyvolání, zatímco polaroid nabízel převratnou novinku – okamžitý film, který je schopen poskytnout fotografie již za pár sekund po stisknutí spouště. Pod vynálezem přístroje je podepsán Edwin Land, ten samý americký vědec, který stojí za založením celé společnosti Polaroid a který stál v jejím čele po čtyři desetiletí.

Edwin Land

Ještě před založením vlastní společnosti se věnoval výzkumu polarizačních technologií na nejrůznějších předmětech včetně brýlí pro noční vidění a také předmětům k vojenským účelům během druhé světové války. Fotoaparát, který vynalezl, pracuje s instantním filmem. To znamená, že uvnitř přístroje se odehrává to, co by se jinak odehrálo v černé komoře – emulze a zpracovávané chemické látky jsou spojeny v obsažené obálce nebo na samotném fotografickém papíru a závojové čidlo přenese negativní obraz na speciální papír. Fotografie mohou být dokonce i barevné.

Edwin Land

Není divu, že Polaroid byl považován takřka za zázrak. Landova firma byla dlouhou dobu jedinou, která se výrobě polaroidových filmů věnovala, dokud se na trhu neobjevili dva hlavní konkurenti: filmy Kodak a Fujifilm. První jmenovaná v roce 1976 přišla na trh s vlastním polaroidovým fotoaparátem, načež se dočkala obvinění ze strany Polaroidu za zneužití patentu, což vyústilo v soudní spor, který Polaroid vyhrál o deset let později. V té době se prodávalo čtrnáct milionů instantních fotoaparátů ročně.

 

Autor: Miroslav Žák

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Historie fotografie: Polaroid

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru