Zpět / Magazín

Z deníku hadrpichny: Dress Code

6. 5. 2014

Proč se do divadla nechodí v riflích? A vůbec, co je to ten dress code, co někdy bývá připsaný na pozvánce? Já osobně jsem byla zvaná na několik málo večírků a společenských setkání, kde hostitel vyžadoval, jistý kodex oblékání. Protože to byly vždy velice neformální akce, daný dress code byl také tak nějak neformální. Jednou to byla párty princezen, kdy bylo potřeba doladit róbu včetně korunky do vlasů, jindy zase byla stěžejním prvkem červená barva, nebo párty ve stylu 30. let. To, že dress code má své zavedené druhy, a jeho uvedení na pozvánce mě vlastně informuje o charakteru události jsem tak nějak tušila. Jenže přesná pravidla jsem neznala, a proto mě pojem smart casual, uvedený na pozvánce fashion show Dotek, překvapil. Nicméně, jak jsem později zjistila, jde o jedno z nejuvolněnějších pravidel oblékání a dává velký prostor módě, osobnosti a kreativitě.

Jenže, jaké jsou vlastně další nejpoužívanější druhy dress code? Co musíme vědět, ať si ve společnosti svým nevhodně zvoleným svrškem neuděláme ostudu?

Nejvíce formálním, vrcholně společenským oděvem je WHITE TIE – někdy také ULTRA FORMAL.

white tie

white tie

Nejde o bílou kravatu, jak by se dalo čekat, ale naopak na kravatu pánové v tomto případě můžou zrovna zapomenout. Pokud jste zvaní na společenskou akci a na pozvánce je jako dress code uvedeno white tie, půjde o vysoce formální událost, která se obvykle nekoná před 18. hodinou. Například bál, nebo opera. Pro muže to znamená obléci se do fraku, bílé košile a bílé vesty, pod krk uvázat bílého motýlka. Samozřejmostí budou manžetové knoflíčky a naleštěné lakýrky. Pokud jste nositelem vyznamenání, či řádu, je právě frak tím pravým místem, kde jej vystavit… Ale možná by to taky trochu mělo sedět k charakteru dané události.

Dámy se v případě white tie budou trochu podobat návštěvnicím princeznovské párty, protože bude nutné obléci večerní róbu (jen korunku nechte doma, pokud nejste opravdu princezna). Večerní róba nejsou jen dlouhé šaty, ale ve skutečnosti jde o obrovské, honosné a načančané šaty, které sahají až po špičky bot a jsou zpravidla v celku (nikoliv korzet a sukně!!!). Na nožky obujte uzavřené lodičky, natáhněte dlouhé rukavičky a můžete vyrazit na bál.

Podobně uhlazeným a přísným je BLACK TIE. A opět žádná kravata!!! Nosí se také na velice formální události, jako ples, galavečer, nebo velká svatba. Pokud vyrážíme do společnosti ještě před šestou odpolední, je možné malinko povolit barvám… Muži se můžou rozšoupnout a obléci třeba tmavě modrý smoking, po šesté ale už jen v černé. Pro pány tedy platí bílá košile s manžetovými knoflíčky, černá vesta, případně smokingový pás, u kterého je dovoleno trochu špásovat s barvami, například vínově červená nebo modrá a samozřejmě smoking. Zapomeňte na klasický oblek. Smoking je černé sako s lesklým, nejlépe hedvábným límcem, lesklými potahovanými knoflíčky a kalhotami ze stejného materiálu jako sako. Smokingové kalhoty někdy mívají lampasy (pruhy na bocích nohavic). Pod krkem je nutné mít černého motýla a na nohách černé lakýrky.

black tie

black tie

Dámy obléknou večerní toaletu, což jsou dlouhé šaty po kotníky a níž, z drahých materiálů, ale ne tolik honosné, jako v případě white tie. U žen neplatí pravidlo černé, nicméně s barvami je dobré být opatrná, ať nevzbudíte ve společnosti dojem uprchlého papouška.

Na nohy opět uzavřené lodičky.

Podobná pravidla má i FORMAL. Zato CREATIVE BLACK TIE mužům dovoluje být natolik kreativní, že si mohou obléci černou košili a být bez motýlka.

SEMI-FORMAL je už poměrně běžně nošenou a nositelnou kombinací oděvů. Nejčastěji na večírky, do tanečních, na ples, či svatbu. Pro muže představuje klasickou kombinaci – košile, sako, kalhoty a kravata. S barvami moc neexperimentujte a držte se raději osvědčených tmavých barev a rozhodně stejných pro sako i kalhoty. Opět se vše odvíjí od doby konání. Na akci konanou přes den je možné zvolit vycházkový oblek třeba i světlejších barev, ale večer buďte formální v tmavé. Dámy mohou obléci večerní šaty, případně koktejlky, malé černé, nebo elegantní a velice vkusný kostýmek.

semi formal

semi formal

Takzvaný COCTAIL je večírek, kam muži oblékají opět oblek, podobně jako u semi-formal, ovšem dámy mohou ukázat nožky v krátkých koktejlových šatech, obout lodičky na vysokém podpatku, nezapomenou silonky a jako doplněk psaníčko.

coctail

coctail

Již zmiňovaný SMART CASUAL (někdy také označován jako CASUAL DRESS) je často definován jako nedbalá, či neformální elegance a jedná se o jakési propojení formálního a neformálního oděvu, který odpovídá současnému trendu. U mužů jde o vkusnost a ležérnost. Tento dress code už není tak “kravaťácký”. Nabízí množství variant ležérních až sportovních sak, košilí, kalhot, případně i elegantních džín. Není nutnost mít kravatu a i obuv může být ležérnější – mokasíny, polobotky, ale nikdy tenisky, ani sandály. Stále mějte na paměti, že jde o společenskou událost, takže ležérně, avšak vkusně a formálně.

smart casual

smart casual

Ženy se můžou v případě smart casual trošku rozšoupnout, slim kalhoty nebo džíny ke kotníkům a luxusnější módní top, elegantní zajímavé šatky, lodičky, nebo dokonce tzv. peep toe – tedy lodičky s otevřenou špičkou. Smart casual bývá předepsán při společenských, uměleckých událostech, tam, kde se pohybují kreativní, až bohémsky založení lidé – vernisáže, výstavy, přehlídky. Nabízí možnost projevit v oděvu svou osobnost.

To byly nejznámější a základní druhy dress code. A co vy? Setkali jste se s neobvyklým požadavkem vašeho hostitele na váš zevnějšek? Máte zkušenosti s formálním oděvem? A nosíte jej rádi?

Autor: Martina Adamcová

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Z deníku hadrpichny: Dress Code

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru