Zpět / Magazín

Z deníku hadrpichny: Zauzluj To!

19. 4. 2014

Klasická každodenní situace – “nemám co na sebe”, skříň praská ve švech, ale všechny svršky už máte ohleděné, nebo vám přijdou nezajímavé? Mám jednoduchý a poměrně rychlý tip, jak zatraktivnit nudný kus oděvu.Vytáhněte starý šicí stroj, na který jste už málem zapomněli, nitě, špendlíky, nůžky, krejčovský metr, křídu a hurá do toho!

triko_4

Nejdřív bude potřeba rozhodnout, který bude ten vyvolený. Může to být staré triko, nebo třeba jen rukáv starého trika, sukně a pro odvážné klidně i kalhoty. Lépe se bude pracovat s pružnými materiály. Na vybraném oděvu a na vybraném místě si naznačíme rozstřižení. Já jsem chtěla uzel na předním dílu původně nezajímavého trika a chtěla jsem řasení přes břicho. Od spodu jsem si odměřila stejné vzdálenosti a krejčovskou křídou jsem si nakreslila vodorovnou linku na předním i zadním dílu. Na předním dílu vodorovně ve středu jsem odměřila cca 12 cm, které zůstaly neprostřižené (na šířce neprostřižené části záleží, jak bude výsledný uzel “naducaný” a zřasený).

triko_1 triko_2 triko_3

Když jsem měla rozstřižené, tak jsem spodní část omotala třikrát kolem celé své osy a z rubové strany vše – kromě uzlu – zase pěkně sesadila dohromady.Oba boční švy musí sedět na sebe! Zašpendlila a z každé strany uzlu jsem ručně jehlou a nití udělala pár stehů, aby se vše uzavřelo a zajistilo. Potom už zbývalo vše pěkně zase sešít dohromady, od jedné strany uzlu ke druhé, pomaličku a pečlivě, s nastaveným pružným stehem, aby se triko dalo pohodlně oblékat a švy nepraskaly. Po převrácení na lícovou stranu je dobré vše zkontrolovat, jestli nedošlo k nečekané situaci a nově vzniklý šev sežehlit a tadááá…máte staronový kus k nošení. Celé to zabere ani ne hodinku, ale pro nezkušené doporučuji otestovat nejdřív na nějakém méně oblíbeném svršku.

triko_5

Autor: Martina Adamcová

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Z deníku hadrpichny: Zauzluj To!

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru