Zpět / Kultura

Z deníku hadrpichny: Fashion show Dotek

25. 3. 2014

Ve čtvrtek 20. března se v Baťově institutu 14|15 v kavárně Šachmat konala charitativní módní show s názvem Dotek. Počin studentů Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně v rámci předmětu Neziskové projekty. Mimo módu byla k vidění písečná animace Mariky Koňařové a vystoupení moderní gymnastiky z Tanečně-gymnastického klubu Zlín. V rukách studentů FMK UTB byla veškerá organizace, zajištění sponzorů a propagace…Moc dobrou práci odvedli i tvůrci grafického designu. Nejpodstatnější však byla tvorba návrhářů z oboru Design oděvu. Jejich díla byla inspirativní, nápaditá, občas trochu pomačkaná, nebo ne úplně padnoucí, ale podívaná to byla krásná. Je zajímavé sledovat start začínajících návrhářů…

Například šaty Agáty Molčanové mě uchvátily. Jednalo se o krátké úpletové šaty se sklady a s úžasnou, vlající origami aplikací z rudých stužek na předním dílu. Černé saténové sáčko Maríny Pivkové mělo zase moc hezký tvar, koženkovou aplikaci na hrudi a boží ramena. Pláštík, který patřil k šatům Michaely Hriňové měl krásnou origami brož. Jan Černý téma origami totálně zminimalizoval. Vytvořil jednoduchý, poutavý a tvarově velice čistý kabát z šedého počesaného výplňku. Dobře padnoucí a čistě provedený kus oděvu vytvořila i Mirka Cucová. Její pouzdrové šaty z bavlněného saténu měly odepínací límec s origami prvky, které bych chtěla vidět naživo a z blízka. Škoda, že nebyla možnost si vystavované modely prohlédnout detailně.

Barbora Mrňáková představila dvě barevné i střihové varianty popelínových halenek a lněných sukní. Eva Papoušková zase moc hezké sáčko se zajímavě řešeným límcem. Proč nám jen modelka nepředvedla zlatou podšívku saka? Tereza Chmurková vytvořila velice jednoduchou a pěkně vypadající šato-tuniku populárního netopýřího střihu. Károvaný šátek kolem krku modelu dodal zvláštní šmrnc, jen ta kapsička se mi zdá tak trochu nadbytečná…

Karolína Černá vyměnila bílé legíny za bílou mini a myslím, že dobře udělala. Její bílý ramínkový top byl však na mě až příliš našlehaný.

Celkem bylo v aukci vydraženo 20 900 Kč. Výslednou částku ještě zdvojnásobí nadace Divoké husy. Rozhovor nám poskytla hlavní manažerka celého projektu, studentka Marketingových komunikací FMK UTB, Iva Honzková.

Jo, a abych nezapomněla, svou pánskou kolekci nám předvedla i značka GAS a já jsem ve svých zápiscích objevila poznámku – “GAS je požmaný, ležérní a svěží”.

Iva Honzková - manažerka Fashion show Dotek a Radomíra Pečeňová - ředitelka Centra Dotek

Iva Honzková – manažerka Fashion show Dotek a Radomíra Pečeňová – ředitelka Centra Dotek

1) Podařila se fashion show Dotek? Proběhlo vše podle plánů a bez komplikací? Jaký je Váš pocit?

Galavečer Fashion show Dotek byl vyvrcholením půlroční práce celého týmu složeného ze studentů Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Celý večer hodnotím velmi pozitivně. Můj tým byl skvělý a všichni se na galavečeru podíleli jak svou kreativitou tak organizovaností, za což jsem jim samozřejmě vděčná. Velmi pyšná jsem i na pana Romana Pastorka, který předvedl, že ani dražba pro něj není žádný problém a zvládl celou akci ukočírovat a moderovat bez menší chybičky. Překvapením pro nás byla velká návštěvnost, která předčila naše očekávání a po konečném sčítání jsme zjistili, že se akce zúčastnilo přes 200 lidí a my počítali s polovinou hostů. I přes tuto skutečnost jsem byla spokojená s přehlídkou, vystoupením i s dražbou. Studentům, kteří povedou příští ročník však doporučím nedávat k akci raut, protože jsme se potýkali s velmi malým rozpočtem, který nestačil ani pro čtvrtinu hostů, kteří navštívili Fashion show Dotek. Raut tedy hodnotím jako komplikaci celého galavečera. Pokud vedete projekt s tak velkými plány jako jsme měli pro tento rok my, tak se nikdy nepovede nic bez chyb a chybami se člověk učí. My studenti rádi zdůrazňujeme větu „jsme přece studenti, chyby máme dovolené“. Pro příští ročník bych tyto menší chyby ráda odstranila a Fashion show Dotek už bude opravdu dokonalá. Tuším, že mnoho lidí by bylo překvapeno, jak jsme zvládli s tak malým rozpočtem uspořádat obsáhlou akci s tolika detaily.

2) Jak vznikl první nápad charitativní módní přehlídky pro neziskovku Dotek? Co tomu předcházelo? Proč zrovna Dotek?

Asi před dvěma lety mě oslovila slečna Olejníková, která vede Charitativní obchůdek Dotek ve Vizovicích s návrhem nějaké akce pro Dotek, která by Centrum zdravotní a sociální pomoci pomohla trochu propagovat a dostat do povědomí více lidí. Okamžitě mě napadla nějaká menší akce s dražbou věcí z charitativního obchůdku. Poté jsem se seznámila s jednou velmi šikovnou návrhářkou z Ateliéru designu oděvu na naší univerzitě a napadlo mě, že bych mohla spojit charitu s módou. Dohodla jsem se tedy s návrháři a nabídla jim jak jejich propagaci, tak možnost prodat svá díla zlínské společnosti. Minulý rok jsem dělala projekt tak trochu na vlastní pěst a myslím, že výsledek byl okouzlující pro mnoho účastníků. Tento rok jsme se rozhodli akci udělat mnohem větší a posunout tak projekt o kousek dále. Myslím, že jsme přehlídku posunuli jak technickými prvky, vystoupeními i prostory, ve kterých se projekt uskutečnil opravdu o krok dál.

Fashion show Dotek se inspirovala názvem Centra zdravotní a sociální pomoci Dotek. Také je tento projekt mou první akcí, kterou jsem měla tu čest vést a dotýká se i mě samotné. Mimo jiné osudy lidí s Alzheimerovou chorobou a starost o staré lidi by se měl dotýkat nás všech.

 3) Na základě čeho jste vybírala návrháře, kteří se zúčastní FS Dotek?

Výběr návrhářů pro novou kolekci Doteku byl jasný hned od začátku. Vždy ráda pracuji s mladými návrháři z prvního ročníku ateliéru Designu oděvu. Tito lidé přicházejí na naši fakultu plni kreativity, snů, sebevědomí, očekávání a já jim vždy budu dávat přednost, protože právě tito návrháři jsou pro projekt největším přínosem. Projektu se zúčastnili i někteří návrháři z vyšších ročníků po loňské vynikající zkušenosti na prvním ročníku Doteku. Všem návrhářům patří obrovský dík za nádherné modely i za jejich ochotu spolupracovat.

 4) Proč zrovna business móda a proč Origami?

Téma celé akce vyšlo z několika schůzek s týmem, kdy jsme probírali různá témata a módní styly, kterými by se mohli návrháři inspirovat. Členka týmu navrhla právě origami a všichni ostatní přišli s návrhy skládat origami šatičky jako propagaci před přehlídkou, s dalšími tvary, které bychom mohli skládat a celý tým se do příprav zapojil opravdu svědomitě. Já sama jsem poskládala přes 100 malých šatiček origami a originální dražební placky byly jedním z mnoha propracovaných detailů, které jsme vytvořili. Jelikož studujeme marketingové komunikace, tak je nám business móda velmi blízká a naší cílovou skupinou byly hlavně ženy podnikatelky, které by si vydražily origami modely. Naším cílem bylo oživení stávající kancelářské módy a vnesení trochu života do šedých kostýmků. Chceme ukázat ženám, že móda na míru  může být živá, svěží a dodávat eleganci. Origami móda je synonymem pro skladbu různých oděvů a ženy tak mohou kombinovat více kousků oděvu a najít si ten pravý outfit.

 5) Je organizování FS Dotek jen záležitostí FMK? Které obory se na přehlídce podílely a jak velký řídíte tým?

Celá organizace projetu byla v režii studentů Fakulty multimediálních komunikací. Hlavní organizátoři jsou z oboru marketingových komunikací a na projektu se podíleli studenti audiovize, kteří natáčeli spot a zvučili akci, studenti ateliéru Design oděvu, studenti grafického designu, studenti ateliéru Design obuvi, kteří vyráběli kožené náramky s logem Fashion show Dotek pro hosty, poté studenti ateliéru Prostorová tvorba, kteří měli na starosti úpravu prostoru pro přehlídku. Skoro všechny obory na FMK se zapojily do tohoto projektu a tým tak čítal okolo 15-20 lidí plus externisté z Baťova institutu, kteří nám pomáhali s osvětlením celé akce. Pokud bych měla počítat i modelky, mužské modely a všechny lidi, kteří nám pomáhali s přípravami Doteku, tak bychom se dostali až k počtu 40 lidí.

 6) Vy sama jste vydražila model od Barbory Mrňákové, byl to Váš favorit? Nebo který z vystavovaných modelů jste si oblíbila?

S návrhářkou Barborou Mrňákovou se znám již druhým rokem, protože připravovala modely i pro první ročník přehlídky. Barbora splnila všechny požadavky k business origami módě a mně se model líbil již od začátku svou barevností, svěžestí a výběrem barev. Tato návrhářka je známá svým skvělým servisem po prodeji šatů. Už se moc těším až si model obleču a budu mít oděv, který nikdo na světě nemá, což je v dnešní společnosti raritou. Jelikož mám ráda originalitu a změny, tak se mi líbily všechny modely, ale přiznám se, že mým favoritem bylo sáčko od Jana Černého, který je také jedním z návrhářů, kteří to dotáhnou dle mého názoru opravdu daleko a černé sáčko s koženými aplikacemi se sukní od Maríny Pivkové, které vydražil můj bratr a já teď trpělivě čekám co s tímto modelem udělá. Kdo ví, třeba se budu těšit i z tohoto modelu ve své skříni.

 7) Tvůrci realizovali modely na své náklady, nebo jim k tomu byly poskytnuty nějaké prostředky?

Všichni návrháři dostali přesný rozpočet na svůj model a látky byly poskytnuty od našich partnerů Kade látky a Evi látky. Tyto společnosti patří ke špičkám v oboru poskytování látek jak návrhářům, tak široké veřejnosti a já jim za tento dar ještě jednou velmi děkuji. Ráda bych jen připomněla, že celý projekt byl financován hlavně díky mému skvělému týmu sponzoringu, který sehnal mnoho věcí partnersky. Všichni dražitelé dostali balíček od společnosti Oriflame, za což vděčím taky jedné úžasné osůbce v týmu.

 8) Bylo obtížné vybrat doprovodný program?

Po pravdě jsem se jednou ráno vzbudila a zjistila jsem, že se mi zdálo o gymnastkách, které točí stuhami v doprovodu našich modelek. Tento návrh jsem předestřela na jedné ze schůzek s týmem a okamžitě se na tom začalo pracovat a oslovovat kluby ve Zlíně. Jsem velmi ráda, že jsme získali bezúplatně právě gymnastky z Tanečně-gymnastického klubu ve Zlíně, protože dívky opravdu předvedly krásnou sjednocenou show, která skvěle doplňovala celou přehlídku. Paní Marika Koňařová svou písečnou animací vystihla Fashion show Dotek a téma celé přehlídky a dokonale tak uvedla všechny hosty do atmosféry večera.

 9) Plánujete do příštích ročníků nějaké zásadní změny v konceptu této módní show?

Po galavečeru proběhla menší after party, kde jsem nominovala budoucí manažerky projektu Fashion show Dotek a změny již nechám na nich. Myslím, že jsem zvolila jedny z nejschopnějších členů týmu a pokud se tyto dvě slečny, jež nebudu jmenovat, protože je to ještě překvapení, obklopí tak skvělým a pracovitým týmem jakým jsem se obklopila já, tak dokážou krásné věci a pomůžou ještě větším finančním obnosem. Těmto lidem věřím a budu na ně dohlížet a radit jim, pokud samozřejmě budou souhlasit. Věřím, že jsme nastartovali celou plejádu dalších módních show v režii FMK a že lidé budou i nadále chodit a zajímat se o naše neziskové projekty, které z minima dokáží vytvořit akci pro stovky lidí.

Druhý ročník fashion show Dotek je úspěšně za námi, potěšil, pobavil a pomohl. A jak se líbil vám?

 

Autor: Martina Adamcová

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Z deníku hadrpichny: Fashion show Dotek

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru