Zpět / Magazín

Články o zlatě

4. 9. 2014

Články o zlatě se zabývají patrně nejoblíbenějším kovem napříč historií lidstva, který jen tak neztrácí svou hodnotu a podněcoval vždy fantazii mnohých dobrodruhů a hledačů pokladů. A nejde jen o šperky, zlato dokáže kladně působit i na naše zdraví a třeba pro sportovce je vždy úspěšným završením bohaté kariéry.

Na webu Zastavárna a Bazar Zlín – U radnice můžete pořídit nejen elektroniku, levné zlaté šperky či sportovní vybavení, ale dozvědět se i mnoho zajímavého o tomto nejcennějším kovu. Tak například, víte, kdo v minulých staletích proslul jako celosvětově uznávaný zlatník? Leckomu se asi vybaví jméno Carl Fabergé, ale to je jen střípek z obrovské mozaiky, kterou před Vás pokládáme, doslova skoro jako na zlatém podnose.

Jak se využívá zlato ve zdravotnictví? I to je další otázka, kterou denně zkoumá řada vědců. Jejich vynikající úspěchy dokáží zachraňovat lidské životy. Například koloidní zlato je společensky skoro neobjeveným fenoménem. Nejde přeci jen o zlatou zubní korunku, vše je daleko složitější.

Zájemci o historii určitě ocení přehled historie zlatých mincí, která vlastně trvá už pěkných pár tisíc let. Solidus, florén, zlatý rubl nebo hyperpyron, tím vším se v minulosti platilo – šlo o opravdu vyhledávané mince. A to není vše, naše články se věnují i archeologii. Zlaté poklady jitří představivost padouchů i profesionálních hledačů celá staletí, v Bulharsku se poměrně nedávno našel poklad, jenž předčil i nádheru ukrytou pod povrchem antické Troji. A jaké že třeba jsou největší nugety zlata, které kdy někdo našel?

Na webu odhalíte i tajemství oceánského zlata a spoustu dalších zajímavostí. Věděli jste, že zlato se nachází ve stopovém množství i v kůře některých stromů? A pozor – zlato se dá také jíst. Tedy samozřejmě v mikroskopickém množství a pozlacené dorty jsou neuvěřitelně drahé. Ale ano, jde to.

A na závěr si můžete přečíst třeba nejzajímavější výroky slavných osobností, které se týkají právě zlatého kovu.

Autor: Miroslav Žák

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Články o zlatě

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru