Zpět / Kultura

Přečteno: William Saroyan – Tracyho Tygr

12. 4. 2014

            Thomas Tracy měl tygra.

            Byl to sice černý panter, ale co na tom, pro Tracyho to byl tygr.

Nevím jak vás, ale mě tyto první věty učarovaly. V tu chvíli jsem si řekla, že ta kniha určitě stojí za přečtení. Je to malá knížečka, kterou stihnete přečíst při dlouhé chvíli na cestě autobusem nebo při dlouhé chvíli na toaletě. I když je to dějově prosté dílo, vyjadřuje se prostřednictvím symbolů, metafor, imaginací. Svět skutečný se tu mísí se světem představ a fantazie. Pokud ucítíte aroma kávy, není to náhoda.  Obsahuje i dětsky laděné ilustrace… Nenechte se jimi odradit. Představuji vám pohádku pro dospělé.

001

No a o čem to vlastně je?

Jak již název napovídá, děj se točí kolem Tracyho a jeho tygra. Postava Tracyho je velice jednoznačná je to kluk, chlapec, chlap. Tygr je zde hlavním symbolem. Tracy si ho vybral v patnácti letech, když šel sám do ZOO. Pokuřoval cigaretu a koukal po holkách. V jednadvaceti Tracy a jeho tygr odjíždí do New Yorku, kde se chce stát ochutnávačem kávy.

Na jednu stranu je Tygr jako abstraktní pojem. Každý si pod ním může představit něco jiného. Jakoby vnitřní hlas, který je ukrytý v každém z nás a čeká jen na naše zavolání. Je to optimismus, energie, naděje, živelnost, emoce, sebevědomí.

Na druhou stranu, zde tygr vystupuje jako skutečné zvíře, které každý vidí a děsí se ho.

Když už si myslím, že jsem příběh uchopila a pochopila, začne mi zase unikat. V tom je kouzlo surrealismu.

Nikoho nepřekvapí, že Tracyho tygr byl i několikrát divadelně zpracován. I zlínské divadlo mělo tu čest si inscenaci zahrát.

Pro koho byla tato kniha ještě inspirací? Napadá Vás něco? Co třeba nějaká hudební skupina? Bílé košile, černé brýle, kravaty i kalhoty. Nebudu to déle prodlužovat, Laura a její tygři. Název knihy se objevuje i v textech známé zpěvačky Radůzy nebo třeba skupiny Kryštof.

Ti, kdo i přesto odmítají souboj s psanou formou, je tu možnost poslechnout si knihu v audio podobě. Starší verze s poněkud melancholickým Vlastimilem Brodským , či živější a rozvernější s Vojtou Dykem.

Sám autor končí knihu slovy: „…a tygr, jenž je láska.“ Pro Tracyho to byla láska, která nepodléhá zubu času. Chtěl nám sdělit, že nikdy není pozdě začít znovu.

A co je Váš tygr?

„Uáááííí!“

003

Autor: Pavlína Jurasová

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Přečteno: William Saroyan – Tracyho Tygr

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru