Zpět / Kultura

Přečteno: 1. díl

13. 2. 2014

                             „Bojte se člověka, který přečetl jen jednu knihu“

                                                                       – Denis Diderot-

Jsou k vidění všude, na zastávkách, v hromadné dopravě, kavárnách, na nočních stolcích nebo dokonce na toaletách. Vláčíme je s sebou v batozích, taškách nebo je jen tak přenášíme v ruce … Slouží nám jako tichý společník, kterého ovládáme my čtenáři a můžeme tedy od něj kdykoliv a bez výčitek odejít. Knihy.

Milujeme to tiché šustění při otáčení stránek, vůni listů (i když člověk čichající knihy na sebe strhává až příliš pozornosti), hltáme slova a přenášíme se spolu s autorem na nejrůznější místa. Pro někoho je kniha jedinou možností cestovat, toulat se, zažívat dobrodružství a unikat tak z nudné a každodenní reality. V knihkupectvích a knihovnách nás přepadají závratě a pocity bezmoci, že za celý život nemůžeme přečíst ani třetinu toho, co je napsáno.

Jak  jste už nejspíš pochopili, v této rubrice se budeme nechávat unášet autory (živými či bezpečně mrtvými) a potažmo jejich knihami; v převážné většině méně známými tituly, které si o to víc zaslouží naši pozornost. Kdo se bojí klasického školního čtenářského deníku, tomu mohu slíbit, že to bude formou zábavnější a lehce stravitelnou. Nikdo Vás nebude známkovat, nebudete mít termín a také odpadá pocit nucení, žádné otázky typu Co tím chtěl autor říct?.

Každý je individuální, tedy i názory se budou lišit. V takovém případě budu ráda, pokud využijete možnost okomentovat článek a vyjádřit tak svůj souhlas nebo vysvětlující nesouhlas.

Nejen v dnešní moderní době je spousta filmařů, hudebníků či malířů, kteří se nechávají inspirovat knihou. Tuto návaznost budu také sledovat a budu vděčná za komentáře.

Ať už se jedná o klasickou vázanou knihu nebo e-knihu, stačí si jenom vybrat, s chutí a radostí se usadit nebo ulehnout a nechat se pohltit autorovou fantazií.

Pavlína Jurasová

Autor: Pavlína Jurasová

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Přečteno: 1. díl

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru