Zpět / Kultura

Pozvánka: Luhovaný Vincent

13. 6. 2014

Svěží kultura versus lázeňské stereotypy na multižánrovém festivalu v Luhačovicích.

Luhovaný Vincent
Město Luhačovice se v letní sezóně stává útočištěm sezónních lázeňských klientů. Veškeré kulturní dění je tak touto dobou orientováno takřka výhradně právě na lázeňské hosty. Kulturní nabídka je omezená a jednostranně zaměřená. Místní lidé raději vyjíždí za kulturou do sousedních měst. Proč by se ale za svěží kulturou nemohlo jezdit také do Luhačovic?

LUHOvaný Vincent je sdružení mladých lidí pocházejících zejména ze Zlínského kraje. Žene je snaha o zprostředkovávání živé kultury do míst, kde se na ni příliš nemyslí. V roce 2010 se sdružení rozhodlo uspořádat v Luhačovicích na zkoušku první ročník multižánrového festivalu stejného jména, aniž by si byli jistí, jestli to dokážou ustát. Návštěvnická odezva ale příjemně překvapila a motivovala k pokračování. Koncem června každého dalšího roku tak snahy sdružení LUHOvaný Vincent vrcholí dalším ročníkem festivalu. Letos se uskuteční ve dnech 26. – 29. června.

Rozmanitá hudba, divadlo, performance či slampoetry.

V návaznosti na loňský úspěch exkluzivních filmových projekcí na terase Městské plovárny se letos opět promítnou perličky světové kinematografie v netradičním letním kině. Čtvrteční start festivalu tak například obstará kultovní americký film Pulp Fiction.

 

Hudebními taháky budou projekty z opačných konců žánrového spektra. Jedním z nich je i uskupení Fallgrapp, elektroakustický melancholický pop spojující krásu slovenského jazyka s vysoce současným zvukem – smyčcové trio, ženský zpěv, elektronické samply a živé perkuse, to je nevšední složení slibující vydatný, přesto komorní hudební zážitek. Pražská folk-rocková kapela Hm… pak důvtipně pracuje s českým jazykem. Na koncertu představí svoji tvorbu z nového alba, zároveň ale nesmí chybět výběr legendárních písní z let minulých. Afterparty se ponesou ve znamení svěžích elektronických beatů – ať už s dvojicí GSMKNSTWRK na showcase pražské Lunchmeat Crew, či s rozvernou partou DJů Call me úlet.

Prostřednictvím divadelní sekce se na festivalu LUHOvaný Vincent představí široká škála scénických forem a především tvorba studentů z JAMU v Brně. K vidění bude například performance Davida Helána a Miloše Šejna, která bude intervencí do poklidu lázeňského rekreování.

Součástí programu je také večer toho nejlepšího z české slampoetry (soutěž v přednesu autorské poezie, specifická, ryze česká odnož celosvětového fenoménu). Literární sekci bude reprezentovat mimo jiné uznávaný český nakladatel a autor Martin Reiner.

Projekce ceněných dokumentů, přednášky a besedy.

Luhovaný Vincent
Rozličné autorské přístupy nabídne sekce filmová. Projekce převážně českých dokumentárních filmů oceněných například na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava budou často doprovázet diskuze s jejich tvůrci, kteří diváky ještě blíže uvedou do rozmanitého světa na plátně. Promítat se tak bude mimo jiné lehce kontroverzní dokument Show! režiséra Bohdana Bláhovce, který na MFDF Ji.hlava 2013 zvítězil v diváckém hlasování nebo Velká noc režiséra Petra Hátleho, která českou sekci na jihlavském festivalu ovládla.

Tím ale výčet různorodosti nekončí – návštěvníci festivalu si budou moci vybrat mezi mnoha dalšími formami zábavy. Na programu tak budou i přednášky o alternativních počítačových hrách či animační technice rotoskopie, komentovaná prohlídka Luhačovic, výstava designérky Kateřiny Šuterové či dekadentní fotografický workshop v pozdních večerních hodinách.

Festival LUHOvaný Vincent nechce být pouze „alternativou pro mladé“, jeho pořadatele zajímá prostoupení různých generací. Důležité nejsou věkové kategorie, ale mladost a svěžest ducha. Cílem organizátorů festivalu tak zůstává vozit do Luhačovic aktuální a atraktivní umění a zaplnit tak mezeru v kulturním programu města.

Vše podstatné k časovému programu, přátelským cenám vstupného, nabídce ubytování či exkluzivní možnosti zapůjčení stylových koloběžek k projížďce po lázních pro akreditované návštěvníky se zájemci dozví na zbrusu nových webových stránkách festivalu či na Facebooku.

ico_www_2 ico_facebook

Autor: Michael Petr

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Pozvánka: Luhovaný Vincent

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru