Zpět / Kultura

Autorské čtení v klubu Loft

6. 4. 2014

         V sobotu 5.dubna v 19 hodin (původní čas se příliš nepovedlo dodržet, proto akce začala až s hodinovým oddychem) se v místním zlínském klubu Loft uskutečnila poprvé akce pro potěchu ucha i oka. Před začátkem každého posluchače obšťastnila obsluha sklenkou bílého vína. K zakousnutí bylo možno využít naaranžovaných koláčků a chlebíčků. Popravdě několik návštěvníků toho využilo plnými ústy.

Skupinka pěti mladých autorů si dnešní večer vybrala pro své autorské čtení. Navzájem se znají. Společným artiklem je Univerzita Palackého, kterou většina z nich stále ještě navštěvuje. Každý z nich dostal pro svůj projev +- 15 minut.

 Jako první dostal prostor Martin Zavadil, který nás provázel celým večerem. Pro přednes si připravil dvě povídky pocházející z rozdílného prostředí. Karlovo – odkazující na dělnické prostředí. Druhá povídka byla napsána, podle autorova dodatku, na cestě vlakem na připravovanou akci. Studuje divadelní vědu na zmíněné univerzitě a je také autorem projektu www.sledujdivadlo.cz

IMG_0431 IMG_0427

Vojta Konečný, nejmladší z účinkujících, si pro svých 15 minut pozornosti na poslední chvíli vybral poezii. Podařilo se mu posluchače zaujmout krátkými, osvěžujícími a vtipnými verši, ať už šlo o Sebelásku, Ódu na skořápku nebo Touhu po životě. Sdružuje se ve skupině Lesmír (skupina lidí jejichž společným cílem je umění, design, hudba)

IMG_0447

Klára Elšíková. Ta to má všechno na svědomí. Organizátorka, autorka, vystudovaná žurnalistka, nyní studující obor Kulturní studia a jako jediná publikující členka seskupení. Nedávno vydala knihu s názvem Zítra už usnu. Nikoho nepřekvapil fakt, že právě z této knihy byla čtena ukázka. Knihu bylo možno si na místě také zakoupit.

IMG_0436 IMG_0455

Adam El Chaar. Podle jména jsem nečekala, že to bude Čech. Jako jediný na mě působil velice flegmatickým dojmem (myšleno v tom nejlepším slova smyslu). Předstoupil, přitáhl si židli, vytáhl ze zadní kapsy materiál a začal číst. Byla to spíše směsice obrazů, než jednolitý, plynulý příběh. Něco mezi poezií a prózou. Sympatizátor Beat Generation.

IMG_0433 IMG_0470

Jako třešnička na dortu předstoupila drobná Dorota Bachratá. Celým klubem se rozléhala libozvučná slovenština v podobě tří básní v próze 21. století. Prozradila na sebe, že ráda kreslí, píše haiku (japonská poezie s přírodní tématikou), věnuje se kreativnímu psaní, historické lukostřelbě, studuje angličtinu a francouzštinu v Olomouci. Na úplný konec se s námi podělila o pozměněná přísloví a pořekadla, která se svým přítelem upravila k obrazu svému. Tak jen namátkou, co jsem stihla zapsat:

IMG_0475

Všude dobře, doma nejvíc.

Jak se do lesa volá, tak se z lesa žádný signál.

Líná huba, orální neštěstí.

Ženu ani květinou neurobíš.

Kde nič, tu riť.

 IMG_0488 IMG_0429 IMG_0428

Co tomuto večeru vytknout? Snad jen by to pro příště chtělo nějaké ozvučení. U některých přednes zanikal v ruchu bavících se hostů, kteří ignorovali snahu předčítajících. V ne příliš příznivý okamžik si právě někdo objednal presso. Přiznejme si, nedá se to udělat potichu… Na druhou stranu, možná to k tomu patřilo.

Přeji všem nadějným umělcům, autorům, pisálkům a pseudopisálkům, dostatek tvůrčí nálady, spoustu nápadů, emoční rozpolcenosti a objevit tu tolik hledanou múzu.

Autor: Pavlína Jurasová

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Autorské čtení v klubu Loft

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru