Zpět / Jídlo

Zelenáčova šopa

27. 5. 2014

Greenhorns shop. Zelenáčova šopa. Hospůdka pivních speciálů. Divadelní a hudební klub. Nebo zkrátka Šopa. To všechno mi probleskne hlavou, když vstupuju na dřevěnou verandu.

Dům s číslem popisným 111 patří k nejstarším na Dlouhé ulici. Já osobně ho pamatuju přibližně od roku 1995, kdy tam ještě fungoval obchod s trempským vybavením. Chvíli poté vznikla ve dvoře zahradní restaurace a od roku 1998 je hospůdka v celém objektu.

zelenáčova šopa

Pokud bych měl Šopu charakterizovat jedním slovem, byla by to asi rozmanitost. Když si sem zajdu brzy odpoledne, připadá mi to jako oáza klidu uprostřed města. Žádný ruch ani shon, líně upíjím studené pivo, prostě balzám na nervy.

Večer je to něco úplně jiného. V hospodě to žije a hučí jako v úlu. Dvakrát až třikrát týdně tady pořádají koncerty. Interpreti se střídají, jak jinak, rozmanitě. Pavel Bobek, Jablkoň, Robert Křesťan, Ivan Hlas, AG Flek, ale opakovaně třeba i čerstvá držitelka hudební ceny Anděl Jitka Šuranská… to jsou jen někteří z celé řady hvězd, které tady vystupovaly. Kromě toho tady hrají i divadelní soubory. Téměř domovskou scénu tady má Martin Pášma se svým ansámblem, pro děti tady nepravidelně vystupuje loutkové divadlo Povidlo. Tatínkům to vřele doporučuju, ratolest se zabaví a rodič mezitím uhasí žízeň :-). Všechny prostory jsou nekuřácké, navíc jsou zde na děti připraveni. Kromě klasických pastelek a omalovánek jsou k dispozici i karty či domino.

Zmiňovaná rozmanitost je však nejlépe patrná na pivu. Na jedenácti kohoutech se střídají piva opravdu z celého světa. Můžete tady narazit na pivovary Slovenské, Rakouské, Belgické či Skotské. Největší část nabídky je ovšem z našich luhů a hájů. Pan majitel obětavě objíždí české minipivovary a přiváží pestrou nabídku pěnivého moku. Těžko spočítat kolik druhů piva už se tady vytočilo. Svatováclavský pivovar Olomouc, Kout na Šumavě, Chotěboř, Parník… to jsou jen namátkou vybrané pivovary, jejichž piva můžete ochutnat. A komu by se to zdálo málo, může sem zajít na Pivní košt. To je pravidelná akce, kdy se během necelého týdne vystřídá na čepu obrovská spousta piv z minipivovarů, o kterých jste do té doby ani neslyšeli. Mimochodem, termín pro nejbližší košt je 4.-8.6., byla by škoda to propásnout.

Obsluha je mladá a sympatická, nemá však nejlehčí úkol. Vzhledem k množství vzorků je podle mě někdy opravdu složité udržet standard, ale dělají, co je v jejich silách. Každé pivo se totiž při čepování chová jinak. A naučit se o každém pivu aspoň něco říct, to už je úkol nadlidský.

Samozřejmostí jsou meníčka i další pochutiny mistra kuchaře a wifi připojení v celé hospůdce.

Prostředí působí (alespoň na mě) opravdu příjemně. V přední části je stará dřevěná podlaha i strop, zadní část je nově zrekonstruována. Nutno říct, že velmi zdařile, navíc byla doplněna krbovými kamny a klavírem, které navozují útulnou atmosféru.

Co Šopě nemůžu upřít, je originalita. Je jen škoda, že v krajském městě se nenachází více podniků s podobným zaměřením.

Co vy, máte nějaké zkušenosti s Šopou? Dáváte přednost jedné pivní značce, nebo máte radši větší výběr?

REZERVACE: 603 240 882

Autor: Ondřej Fagoš

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Zelenáčova šopa

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru