Zpět / Jídlo

Netradiční kavárna Slunečnice

16. 5. 2014

Jak umožnit mladým lidem se znevýhodněním najít uplatnění na trhu práce? Jedna z možností je otočit se zády a tím brát věc za vyřízenou. Další variantou je Občanské sdružení pro integraci zdravých a postižených dětí a mládeže „Chceme žít s vámi“. Dříve se lidé dívali na postižené přes prsty, tady se snaží odbourat tyto povrchní předsudky. Zjednodušeně řečeno jde o to, naučit klienty s mentálním a kombinovaným postižením pracovat a být natolik soběstační, aby pak lépe našli práci a zařadili se do běžného života. Veškerou práci, chod kavárny, výrobu dárkových předmětů, úklid, zde pod odborným dohledem provádí sami. A jak to vypadá v Netradiční kavárně Slunečnice?

Slunečnice_vstup1 Slunečnice_vstup2

Kudy tudy

Kryta okolními stromy a živým plotem, je z hlavní cesty tř. T. Bati hůře viditelná. Když ale půjdete ze spodní strany, po ulici Kvítkové, směrem k supermarketu Albert, měli byste mezi domy Slunečnici snadno najít. Až sem dorazíte, přivítá vás milá obsluha a nabídne jedno z mnoha míst k sezení (kavárna 20, místnost s dětským koutkem 30, na zahradě asi 100 míst). Kočárky mají vyhrazen prostor pro parkování vevnitř v chodbě, motoristé už musí nechat své kočáry venku. Buď na jednom ze čtyř parkovacích míst ručně vytvořených centrem, nebo bez větších obtíží někde poblíž. Kočku, psa nebo velblouda vemte klidně s sebou, zvířátka jsou vítána.

Slunečnice_espresso Slunečnice_cappuccino
Káva

Pro milovníka kávy je vždy příjemným překvapením, narazí-li na další místo, kde si může svůj šálek opravdu vychutnat. A Slunečnice je jedním z nich. Vždy čerstvá zrnka Julius Meinl a správný přístup k přípravě je i zde zárukou kvality všech typů kávových nápojů. Personál je proškolen baristou (specialista na přípravu kávy), který sem dojíždí pravidelně.

Ostatní nápoje

Nápojový lístek  je bohatý na alko i nealko nápoje. Pro debatující děti je tu Kubík a Jupík, pro oslavence dětské šampaňské. Standardní „sodovky“ – kofola, cola, vinea apod. – jsou doplněny džusy a minerálkami. Dospělým je určeno pivo (točené i lahvové), víno a panáci od aperitivu po whisky. Mezi teplými nápoji najdete jak čaje (černé, zelené, bylinkové, dětské a pro kojící matky), tak horké džusy a exklusivní horkou čokoládu Julius Meinl. Kromě klasické kávy můžete vyzkoušet Caro, meltu, janoh, nebo dokonce kávu lopuchovou či žaludovou.

Slunečnice_4 Slunečnice_2
Pochutiny

Guláš s pěti knedlama si tady nedáte. Místo toho si dopřejte sladkou nebo slanou palačinku, toast, zákusek nebo desert. Zajímavým nápadem se zdá být makrobiotický čtvrtek. Patříte-li k vyznavačům zdravého stravování, pak je tento den určen právě vám.

Co se chystá

Tady se pořád něco děje… Nejen že se klienti podílejí na celkovém chodu dílen a kavárny, pořádají a účastní se i mnoha akcí. Z těch nejbližších například:

  • 29. května Barman roku 2014 (celorepublikové soutěžní klání pro osoby se znevýhodněním) ve Flipu
  • 12. června Módní kremace (sekáč, o kterém se od naší redaktorky Martiny ještě dozvíte)
  • Každý měsíc v kavárně obsluhuje známá osobnost

Další aktivity a služby sdružení

  • výroba keramiky (podšálky, obrázky, dárkové předměty)
  • výroba mýdla
  • placka za dvacku (připínací buttony)
  • malování na sklo
  • catering (třetinová cena proti běžným firmám)
  • pronájem prostor na rodinné akce, oslavy, semináře…

Proč sem

Někteří hosté tuto kavárnu nazývají oázou. A nakonec, proč ne? Umístění poblíž centra a přesto mimo. Okolní hustá zeleň vás obalí dojmem, že se opravdu nacházíte na vlahém a klidném místě určeném k odpočinku s dostatkem občerstvení před další cestou přes vyprahlou městskou poušť plnou smogu, uspěchanosti a stresu.

Bezbariérový přístup ico_kohoutkovka ico_zoo_2 Vera caffe Vera caffe Vera caffe wifi Nekuřácké prostředí

Info

Tř. T. Bati 1276
760 01 Zlín
II. Morýsův dům

otevírací doba kavárny červen – srpen
pondělí: 14:00 – 20:00
úterý – pátek: 9:00 – 20:00
sobota – neděle: zavřeno, možnost soukromých akcí, přednášek, oslav.

otevírací doba kavárny září – duben
pondělí: 14:00 – 19:00
úterý – pátek: 9:00 – 19:00
sobota – neděle: zavřeno, možnost soukromých akcí, přednášek, oslav.

tel.: 776 391 599

ico_facebook ico_www_2

Autor: Pavel Štefka

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Netradiční kavárna Slunečnice

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru