Zpět / Jídlo

Historie whisky Tullamore

6. 12. 2015

Trojitá destilace se stala pro irské whisky doslova mantrou. Platí to jak pro Jamesona, tak i pro proslulou „Tullamorku“. Ta poprvé spatřila světlo světa v roce 1829, zásluhou jistého Michaela Molloye, ve stejnojmenném městě v centrálním Irsku. Výjimečně se uvádí i rok 1791, což je ale zřejmě jen nedopatření.

Přídomek Dew pak mimochodem vznikl složením iniciál jednoho z prvních manažerů koncernu Daniela E. Williamse. Ten začal doslova od píky, v roce 1873 se ale stal z někdejšího chudičkého řadového dělníka vlastník celé palírny a právě od té doby se píše novodobá historie značky Tullamore Dew. Daniel E. Williams začal míchat symbolicky – tři různé druhy třikrát destilované irské whisky, tři různé odrůdy obilnin, několik let zrání v dubových sudech, které si ještě předtím užily i trochu sherry a bourbonu. I proto je snad její chuť dodnes označována za velice jedinečnou…

Stručná historie whisky Tullamore

Zajímavou skutečností je jistě to, že v roce 1957 byla palírna v Tullamore uzavřena a podobně jako část konkurence v rámci Irska přesunuta do Corku. Léta Páně 2014 však byla znovuotevřena a místní se tak mohou znovu těšit z takřka dvousetleté tradice.

V současné době sláva Tullamore Dew jen kvete. Palírny jsou od roku 2010 v majetku William Grant & Sons, která produkuje v dnešních dnech například i proslulou Glenfiddich. Skotská společnost investovala do koupě 300 milionů eur a další prostředky vložila do propagace své vlajkové lodi. V dnešní době drží Tullamore Dew druhé místo v celosvětových prodejích irských whisky, hned po proslulé whisky Jameson. 850 tisíc lahví za rok 2013, to je docela dobré číslo, že? Od roku 2005 se podle dostupných informací dokonce přímo zdvojnásobilo.

Na trhu lze najít buď desetiletou Tullamore Dew Single Melt nebo dvanáctiletou Special Reserve. Nechybí ani Phoenix, která byla dána do oběhu po znovuotevření palírny v Tullamore.

Autor: Miroslav Žák

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Historie whisky Tullamore

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru