Zpět / Blog

Moleskine – Trocha historie

29. 7. 2014

Máte-li značku Moleskine spojenou jen s diáři, pak sice nejste na omylu, nicméně váš obzor je jen velmi úzký. Tato italská společnost nabízí opravdu pestrou škálu výrobků od sešitů k albům na fotografie přes ojedinělé designové kousky a za léta své existence si vybudovala opravdu perfektní pověst. Podívejme se, jak to vlastně všechno začalo…

Za tímto účelem však budeme muset opustit hranice domovské Itálie a navštívit Francii 19. století. Zdejší společnost, tedy především její vyšší vrstvy, si postupně oblíbila malé černé sešity na poznámky vyráběné místními papírníky. Není divu, že především spisovatelé či malíři byli neustále vidět s takovým bločkem v ruce, ukázal se totiž jako velmi praktický.

moleskine2
Stylové sešity se rozšířily mezi intelektuální kruhy po celé Evropě, nevyjímaje Británii nebo Holandsko. S černým sešitkem vždy po ruce byl často vidět i jeden anglický spisovatel 20. století, Bruce Chatwin. Ten tyto své „pomocníky“ dokonce zvěčnil ve svých dílech a zde je pojmenoval právě Moleskine.

Spisovatel si bločky obstarával přímo ve Francii, dokud v polovině 80. letech nedošlo k ukončení jejich výroby z důvodu smrti majitele obchodu. K obnovení výroby tradičních malých sešitků Moleskine došlo až v roce 1997 poté, co si malá italská firma Modo & Modo SpA povšimla zajímavého příběhu, který se pojil s jejich historií.

moleskine
První náklad ve výši 5000 kusů se dočkal rychlého rozebrání, takže netrvalo dlouho, a obliba sešitků Moleskine stoupla natolik, že si firma mohla dovolit export i za hranice Itálie, konkrétně do Japonska a dále do Asie. Ke změně názvu na Moleskine došlo v roce 2007, kdy byla firma koupena Francouzi a došlo ke zvýšení počtu zaměstnanců a rozšíření výroby.

To vedlo k dalším úspěchům, takže dnes najdeme více než 22 tisíc poboček Moleskine v 95 státech po celém světě. Portfolio výrobků se rozšířilo od původních černých sešitů ke zmíněným diářům, zápisníkům, psacím potřebám ale třeba i taškám a kabelkám, které se pravidelně objevují na přehlídkách nejen italského designu.

/Oficiální web Moleskine

Autor: Miroslav Žák

Poslat Tisknout

Komentáře

Posíláte doporučení na článek: Moleskine – Trocha historie

[contact-form-7 id="37" title="Poslat emailem"]

Nahoru